TECHNOLOGIE
HYPERPOHON

__Hyperpohon je jediny zpusob jakym je mozne cestovat z jedne planety na druhou v prekvapive kratkem case.
__Vynalezlo jej mnoho a mnho kultur najednou, sice s malymi obmenami a ruznym vykonem, ale pracuje vzdy na stejnem principu.
__ Diky jednomu elektrickemu signalu, trvajicimu mene nez 0,0001 sekundy se najednou spusti vsechny hyperpohonne trysky a lod se ocita v Hyperprostoru, kde semuze jiz pohybovat pomoci normalnicho tryskoveho pohonu.
__Rychlost cestovani nadsvetelnou rychlosti zavisi na onom elektrickem signalu, respektive na jeho napeti a casu trvani. Pri 300V a 0,001s je dosazeno rychlosti 300 000 km / s, tedy rychlosti svetla. Nejrychlejsimi hyperpohony jsou pohony Olixske, ktere se vyuzivaji na vetsine lodi v galaxii. Dosahuji zrychleni az 800 000-i nasobne rychlosti svetla a vyuziva napeti 240 MV.Tak lze napriklad vzdalenost Jamin - Forsea urazit za 9 hodin (805 sv. let)

IONTOVÉ DĚLO
__Iontové dělo je "nejpacifičtější" zbraň v galaxii. Živým organismům je naprosto neškodné i při přímém zásahu. Využívá proud kladně nabitých částic ,v drtivé většině iontů Yocentesia Yc 28+ (Yocentesium je prvek s protonovým číslem 239, je to plynný prvek, který se v podobě iontu Yc 28+ nachází v atmosférách mnoha planet v galaxii), ale lze využít i např. graniten Gn26+, klederianium Kdr 25+(bílý lesklý kov - plynné skupenství , využívají Anachronijská děla). V laboratorním měřítku a bez vnějších překážek lze použít také uhlík C4+ či vodík H+.
__Proud těchto částic je za vysoké rychlosti, teploty, a při vysoké ionizaci, schopen projít pevnou hmotou (pláštěm lodi, izolací obvodů) až cílenému objektu - drátu, tištěnému spoji či k jinému vodiči, kterým prochází elektrický proud.
__Poté, co tyto částice proniknou ke svému cíli, neutralizují předávané volné elektrony ve vodiči a přibližně na deset vteřin vytvoří plnohodnotný atom ( Yocentesium YcO apod.) poté, kvůli nestabilitě těchto prvků se atomy opět rozpadajína ionty a el. obvod je znovu schopen provozu.
__Podmínkami pro prvek , jehož částice jsou v paprsku obsaženy, je vysoká ionizace (25+ a více) a nestabilita atomů (Yc 28+ je norm-
ální stav - YcO se rychle rozpadá zpět na iont.)


PROTONOVÉ TORPÉDO
__Protonové torpédo vlastně není ani tak torpédem jako spíš laserem. Tvoří jej proud jader hedronidia Hdr359+ (tento iont představuje cosi jako H+, tedy pouze jádro atomu bez elektronů. Hedronidium je plynný prvek, obsažený v atmosférách převážně pouštních planet. Těží se např. na planetě Efra 58 - největší oběžná stanice v gal.).
__Jádro tohoto prvku nesmí obsahovat žádné neutrony. Mezi protony je tak vysoká jaderná síla, že drží "pohromadě", až do přesně načasované chvíle. V momentě, kdy jsou v dosahu torpéda volné elektrony ( 0-50 m ) rozletí se jednotlivá jádra z paprsku a zamíří ke zdroji elektronů (počítač, veřejné osvětlení).
__ V momentě kdy jádro svou elektrickou silou přitáhne všech 359 elektronů, stává se neutrlním atomem Hefronidia a v této fázi je vcelku neškodné. Ovšem poté začíná do svého jádra přitahovat i ztracené neutrony. Když ze svého okolí přitáhne všech 234 neutronů, stává se vysoce radioaktivním, a působí jako atomová bomba.
__Výbuch protonového torpéda má zvláštní podobu. Nejprve je vidět letící červenobíle zářící paprsek, asi půl vteřiny poté následuje
pouze vizuální červenooranžový výbuch do výšky a žlutá horizonzální tlaková vlna a teprve vteřinu poté ohlušující dutý zvuk vybuchují-
cího radioaktivního hedronidia . Přibližně 5 - 7 let ještě trvá radioaktivní záření v místě dopadu.


TURBOLASER
__Turbolaser je neužívanější zbraní v galaxii.Je instalován na všech lodích , sihačkách či oběžných stanicích.
__Pracuje na principu zelektrovaného laserového paprsku. Tvoří se v turbolaserové komoře ta se skládá z laseru a trubky, vyrobené z oplinexia (oplinexium - 498Opx - je kov, který při napětí vyšším než 360 V vypouští elektrony do svého okolí). Trubka je uzavřena ve speciálním obalu, který elektrony usměrňuje přímo do středu trubky , kudy prochází laser.
__Elektrony se svou elektrickou silou přitahnou k jednotlivým fotonům a spolu s nimi pokračují v cestě, jako zelenobílý paprsek s vysokou energií. Rychlost turbolaseru je nižší než rychlost samotného laseru, elektrony laser využívají pouze jako zdroj pohybu. Laser dolétne na cíl o chvíli dříve než elektrony , toho využívají obranné a zaměřovací počítače.